گاری قطعات پروژه استفاده طراح دکور

گاری: قطعات پروژه استفاده طراح دکور کف پوش زیبا طرح جنگل قطعات چوب کف پوش چوب

گت بلاگز وب‌گردی ایرانیان چطور به‌ حج ۹۶ می‌روند؟

شهریور سال گذشته بود که ماجرای دستبندهای اسرائیلی جهت حجاج در رسانه‌ها منتشر شد. سال گذشته کشور عزیزمان ایران نماینده‌ای در مراسم حج نداشت و به همین علت مسو

ایرانیان چطور به‌ حج ۹۶ می‌روند؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، شهریور سال گذشته بود که ماجرای دستبندهای اسرائیلی جهت حجاج در رسانه ها منتشر شد. هرچند پیگیری این خبر آن وقت جهت خوانندگان جالب بود ولی سال گذشته کشور عزیزمان ایران نماینده ای در مراسم حج نداشت و به همین علت عنوان بازتاب داخلی نداشت و مسوولان لزومی به تصویر العمل نمی دیدند. آن وقت رسانه ها نوشتند که عربستان سعودی مسوولیت ساخت دستبند هوشمند جهت استفاده حجاج از وقت ورود به فرودگاه های این کشور تا بازگشت را به شرکت اسراییلی «جی 4 اس» واگذار کرده هست. این دستبند مجهز به نوعی فناوری بسیار پیشرفته است که به شرکت های جاسوسی بیگانه دارای روابط استراتژیک با آل سعود هستند این امکان را می دهد که هر لحظه بخواهند از مکان حضور حجاج آگاه شوند.
حالا امسال مذاکرات حج به ثمر رسیده و قرار است دوباره حجاج ایرانی راهی عربستان شوند و همین مساله ماجرای دستبندهای اسرائیلی و لزوم استفاده از آن جهت حجاج ایرانی را در محافل رسانه ای داغ کرده است.

عبارات مهم : ایران

مسوولان حج وزیارت می گویند خبری از دستبندهای اسرائیلی نیست و عربستان هیچ گاه طرح سال گذشته را عملیاتی نکرده هست، بلکه حالا این کشور عزیزمان ایران است که از طریق دانش بومی می خواهد آن طرح را جهت حجاج خودش اجرا کند تا مانع از تکرار حوادث منا شود.
سرپرست حجاج ایرانی در ادامه جهت روشنگری راجع به مچ بندهایی که قرار است زائران ایرانی در حج امسال استفاده کنند، توضیح داد: در اینترنت شایعه هایی راجع به ساخت دستبندهای فلزی به سفارش عربستان به وسیله شرکت اسرائیلی مطرح شد، درحالی که ساخت این مچ بندها با عربستان هیچ ارتباطی ندارد.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نمونه ای از این مچ بندها را جهت جلب اطمینان نشان داد و گفت: این دستبندها تولید داخل کشور و از جنس پلاستیک است که حاوی اطلاعات محدودی از زائر مشمول بر مشخصات فردی، نام هتل، کاروان و نوع بیماری خواهد بود که نه تنها هیچ مشکلی ندارد، بلکه با توجه به سن زائران کشور عزیزمان ایران و آمار گمشدگان هر سال، ضریب ایمنی آنها را اوج می برد.
این مچ بندها به سیستم مکان یاب یا GPS مجهز نیست، آیا که جهت استفاده از آن باید با عربستان هماهنگ و توافق کنند که این عنوان در مذاکرات بعدی پیگیری خواهد شد.
به شایعات توجه نکنید
حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر درخصوص انتشار بعضی شایعات در اینترنت اطراف حج گفت: بسیاری از مطالب مطرح شده است راجع به حج، انحرافی است و مردم نباید به آنها توجه کنند. متأسفانه وادار کردن مردم به انصراف از حج، پیشینه تاریخی دارد، در حالی که فرهنگ دینی به آن توصیه مؤکد کرده است.
حج نه تنها پیامدهای خیرخواهانه ای همچون مدرسه سازی در نقاط محروم کشور داشته، بلکه گردش مالی بزرگی را جهت کشورمان ایجاد کرده هست. یک و نیم میلیون نفر در نوبت حج هستند که 15 سال طول می کشد تا همه آنها به این سفر بروند.
بیشترشان هم نخستین بار است که به حج مشرف می شوند، با این حال تعجب می کنم چطور حتی بعضی مذهبی ها تحت تأثیر افکار مسموم قرار گرفته اند و می پرسند آیا ایرانی ها باید به حج بروند.
سؤال ما هم از آنها این هست؛ آیا نباید بروند؟! حج رکن دین هست. مگر می شود ایرانی ها در آن حضور نداشته باشند.
سرپرست حجاج ایرانی، مطالب انتشار یافته از حج در اینترنت را اغلب دروغ دانست و افزود: مثلاً گفته اند امام جمعه مکه، خون شیعیان را حلال اعلام کرده هست، درحالی که پژوهشکده حج بعد از 6 ماه بررسی خطبه های نماز جمعه مکه، حتی یک جمله در این باره پیدا نکرد و در نهایت دریافتیم که این فتوا به شخصی اردنی منسوب می شود که صورت اش شبیه یکی از خطبای مسجدالحرام هست. از سوی دیگر فردی در یکی از کشورهای عربی که نوع پوشش او تأییدی بر هویت اوست، مطالبی از این دست مطرح کرده که ارتباطی به عربستان ندارد، ولی آیا بعضی بی دقتی می کنند و با طرح این سخنان از مردم می خواهند فیش های حج را پاره کنند.
آیا در مملکت اسلامی که حج یکی از ارکان دینی اش است باید اینطور برخورد شود؟
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر راجع به گارانتی اجرایی توافقنامه حج کشور عزیزمان ایران و عربستان با توجه به قطع روابط دو کشور نیز گفت: توافقنامه دو کشور، حکم گارانتی اجرایی را دارد. این همان ضمانتی است که وزیر عربستان سعودی آن را امضاء کرده است.
شرایط حضور کارشناسان ایرانی در عربستان که این مدت پیگیر خدمات و تدارکات جهت زائران ایرانی بودند نیز نشان می دهد؛ سعودی ها مراقب هستند و بستر را فراهم کرده اند تا قراردادها در اجاره مسکن، حمل و نقل و تغذیه به نتیجه برسد. احساس می کنم مشکلی در مسیر حج زائران ایرانی وجود نداشته باشد.
وی سپس بند مربوط به تأمین امنیت زائران ایرانی را از روی توافقنامه دو کشور خواند و افزود: عربستان با امضای این توافقنامه متعهد شده است تا زمانی که زائران ایرانی در خاک این کشور هستند، سلامتی، آسایش، عزت، حرمت و امنیت آنها را تأمین کند.
این بند هم فقط مختص زائران ایرانی نیست، جهت همه کشورهاست.
سرپرست حجاج ایرانی در پاسخ به این پرسش که در صورت بروز هر نوع مشکلی در وقت حج، مسوول حل وفصل اختلافات و پرسشها کیست، گفت: در توافقنامه حج دو کشور صراحتاً مشخص شده است 10 نفر از بخش کنسولی وزارت خارجه کشور عزیزمان ایران از اول ماه شوال تا آخر ماه محرم در مکه، مدینه و جده مستقر شوند تا در صورت بروز هر نوع مشکلی، پیگیری های مورد نیاز را انجام دهند. این توافق امضاء شده است است.
ضمن اینکه بنده و رییس شرکت حج و زیارت همزمان در عربستان حضور داریم و پیگیر هستیم و ان شاءالله که مشکلی پیش نخواهد آمد.
تکلیف صدور ویزای ایرانی ها در وقت تعطیلی سفارت عربستان
وی راجع به چگونگی صدور روادید حج جهت زائران ایرانی با توجه به قطع روابط دو کشور، اظهار کرد: این مسئله در توافقنامه حل شده است هست. در گذشته گاهی سعودی ها حرف از کشور ثالث می زدند، ولی حالا پذیرفته اند روادید اتباع ایرانی را الکترونیکی صادر کنند و در فرودگاه، روی پرینت آن، مُهر ورود بزنند.
توافق شده است جهت کم کردن معطلی زائران ایرانی در فرودگاه عربستان، نیروی انتظامی در داخل کشور انگشت نگاری زائران را انجام دهد و اطلاعات آن در اختیار سعودی ها قرار گیرد. احساس می کنیم با توجه به حوادث منا و مسجدالحرام، این اطلاعات در حوادث احتمالی، کاربرد خواهد داشت.
سفر حج چند روزه شد؟
وی سپس با یادآوری اینکه امسال 86 هزار و 500نفر از ایرانی ها به حج مشرف می شوند، راجع به مدت وقت حضور آنها در عربستان توضیح داد: ما تا کنون خیلی تلاش کرده ایم مدت وقت حج را کوتاه کنیم، در گذشته محدودیت های فرودگاه های جده و مدینه این اجازه را نمی داد. الان که این فرودگاه ها توسعه پیدا کرده است سازوکاری طراحی شده است که زائران ایرانی بین 30 تا 34 روز در عربستان حضور داشته باشند. اگر در آینده این فرودگاه ها شرایط مورد نیاز را مهیا کنند، ما هم مدت وقت حضور زائران ایرانی را به کمتر از 30 روز می رسانیم. البته راه جهت افرادی که می خواهند زیاد بمانند، بسته نیست.
منبع: صبح نو
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | زائران | ایرانی | فرودگاه | سعودی ها | عربستان | فرودگاه | عربستان، | حجاج ایرانی | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog